IT in region

900+

developers in Ivano-Frankivsk

1600+

experts graduates every year

22

minutes to play with your dog every day

Technology

In Ivano-Frankivsk many talented developers. They use a variety of tools in their work, including the most common are:

About town

Ivano-Frankivsk famous for its festivals, events and cultural and recreational activities. Every year in May celebrated City Day on campaigns and artistic concerts and folk groups. Is a spectacular sight Christmas Parade dens which poured squares and streets of 7-14 January. Ivano-Frankivsk also known nationwide festival of creative collectives "Carpathian Spring" (May each year), the national festival of patriotic songs and poetry "Will" (October odd years) and the Biennale of Contemporary Art "Impreza".

Two years in a row (2005, 2006) conducted Parkour Ukrainian Festival «Trace dayZ». Also in May 2001, initiated an annual international blacksmith festival "Celebration of smiths" and art exhibition "Ornamental blacksmith." The festival involved blacksmiths from 17 regions of Ukraine and 23 countries: Russia, Belarus, Lithuania, Germany, France, Sweden, Finland, Liechtenstein, Great Britain, Czech Republic, Israel, the USA, Austria, the Netherlands, Poland, Italy, Belgium, Australia, etc. . This leading smithing craftsmen, painters and sculptors, metal-smiths international recognition and craftsmen. Since 2005 in Ivano-Frankivsk held festival "Carpathian Vernissage", participants of which in 2007 claimed more than 200 folk artists from all over Ukraine and from abroad. The festival takes place in the central historic area of ​​the city - Square Sheptytsky. 13-14 October 2007 in the street Sheptytsky was the first festival of Antiquities and Hutsul ethnicity "old Galician - 2007".

Educational institutions that train IT professionals

Vasyl Stefanyk Precarpathian National University

Directions:

 • Programmer
 • Testers

 

 

Галицька академія

Напрямки:

 • Комп'ютерна інженерія;
 • Програмна інженерія

  Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas

  Directions:

 •   Automation and computer integrated technologies;
 •   Systems engineering;
 •   Computer Engineering;
 •   Software Engineering

  College of electronic devices Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas

  Directions:

 •   Software Engineering;
 •   Computer Engineering

 

 

 

 

 

 

Higher professional school №21 Ivano-Frankivsk

  Directions:

 •   The operator of the information processing and software (with advanced study of the programming language Java)

  Ivano Frankivsk University of Law. King Danylo Galician

  Directions:

 •   Software Engineering

 

 

  Ivano-Frankivsk Physical Technical boarding school in Ivano-Frankivsk Regional Council

  Provides in-depth knowledge of:

 •   Physics;
 •   Mathematics;
 •   Informatics

  Partners of IT cluster

BA community in IF

Спільнота для людей зацікавленних в розвитку напрямку бізнес аналізу та побудових нових продуктів у Івано-Франківську

QA community in the IF IT Cluster

Група присвячена поширенню знань у галузі контролю якості програмного забезпечення та популяризації ІТ індустрії у м. Івано-Франківську

 

Ivano-Frankivsk Project Managers Community

Cпільнота Івано-Франківськиx проектних менеджерів!
Основним завданням спільноти є розвиток проектних менеджерів шляхом організації та проведення різноманітних заходів та подій, спрямованих на обмін знаннями та навчання у сфері менеджменту, управління персоналом, продажами, комунікації із замовниками та виконавцями робіт, і т.д.

 

  Projects are implemented іn the region

  Our project aims at socially important sector for the IT industry such as education, law, infrastructure, promotion.

Cluster always goes a step ahead and captures new promising areas related to future technologies and international cooperation.

ІТ Cluster Академія 

ІТ Cluster Академія функціонує на базі Івано-Франківського IT Cluster та створена для забезпечення якісної ІТ освіти галузі:  профільного навчання в ІТ , навчання  роботи в команді, проведення тематичних тренінгів та конференцій. Ми об’єднали зусилля провідних ІТ компаній Івано-Франківська та області  для розширення  середовища ІТ та створення комфортних та якісних умов навчання ІТ.  Кожен бажаючий зможе приєднатися до сфери ІТ та за короткий час та спробувати  свої сили в сфері програмування на курсах WEB-програмування, Java, QC (тестування), .Net чи Python.

iHUB Івано-Франківськ

Центр інновацій та підприємництва, надає доступ до освіти, спільноти, інвесторів та простору для роботи/навчання для стартапів та ІТ спеціалістів. iHUB - офіційний центр ЮНЕСКО-ЮНЕВОК в Україні.

 

Наукове містечко «Нова Енергія»

Це сучасна платформа для отримання знань та повноцінний розважальний навчально-тренінговий комплекс для дітей, молоді та дорослих, людей похилого віку, де вони зможуть ознайомитися з науковими досягненнями, розробкамита новітніми технологіями у сфері енергетики, відновних джерел енергії (енергія сонця, води, вітру тощо), фізики. Головний ветор навчань та тренінгів – це роль енергії та енергоресурсів у житті людини.

 

Kid’IT

Перший в Україні Освітньо-Технологічний майданчик для дітей 5-9 років. Креатив і самовираження через технології.

Мета – розвинути в дітях нові вміння взаємодії з технологіями, змістивши акцент з пасивної споживчої позиції на активну творчу.

Плюс закласти в самому ранньому віці основні навички успішної людини майбутнього, такі як – креативність, вміння комунікувати, працювати в команді і критично мислити, визначивши і вирішивши проблему.

Інкубатор 1991 Івано-Франківськ

Перший в Україні некомерційний інкубатор, який допомагає перетворити тонни відкритих державних даних на реальні стартапи, що надають сервіси українським громадянам, підприємствам та державним органам.